HOŞGELDİNİZ! BUGÜN 22 HAZİRAN 2024, CUMARTESİ

Süne ile mücadele çalışmaları hasat zamanına kadar devam edecek

20.05.2024 20:54
Süne ile mücadele çalışmaları hasat zamanına kadar devam edecek
Süne ile mücadele çalışmaları hasat zamanına kadar devam edecek
Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş yaptığı açıklamada hasat zamanına kadar 'Süne' ile mücadele çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı 'Bitki Sağlığı Uygulama Programında' yer alan buğdayın ana zararlısı olan süne ile mücadele çerçevesinde Bilecik merkez ve ilçelerine bağlı köylerinde il ve ilçe müdürlükleri teknik ekiplerce toplam buğday ekili alanın 98000 dekarında süne kıymetlendirme sürveyi çalışması yapılmaya devam ediyor.

Sürveyin ikinci aşaması olan yumurta parazitoidi sürveyi, bölgede görülen yağışlar nedeniyle Bilecik merkez ve ilçelerine bağlı köylerde devam ediyor.

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, yaptığı açıklamada, ''Dünyada ve Türkiye'de temel besin maddesi olan buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyon yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda yüzde 100'e varan oranlarda zarar meydana gelmektedir. Bu çerçevede her yıl düzenli olarak ilimiz genelinde hububat ekili alanlarda aralıksız sürvey ve kontrollerimiz yapılmaktadır. Hasada kadar olan dönemde survey çalışmaları devam edecek olup, çiftçilerimize zararlının durumu hakkında gerekli bilgilendirme ve duyurular yapılacaktır'' ifadelerini kullandı.İHA
Yorumlar
Yorum bulunmuyor.
Yorumlarınızı paylaşın

--

logo

   E-posta: bilgi(@)marmara11.com
Tüm hakları Marmara11 Haberler adına saklıdır: ©2019-2024

Yazılı izin alınmaksızın site içeriğinin fiziki veya elektronik ortamda kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması veya yeniden yayınlanması aksi belirtilmediği sürece yasal yükümlülük altına sokabilir. Daha fazla bilgi almak için telefon veya eposta ile irtibata geçilebilir.
Mobil uyumlu haber yazılımı: www.eticaret.com.tr